Aktualizacja Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakończyło proces aktualizacji Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej.

 

Obiekty nowoczesnej infrastruktury badawczej o dużej skali, zdolne skupiać potencjał naukowy danego kraju, regionu, a nawet całej Europy, stają się coraz ważniejszymi narzędziami służącymi do formułowania odpowiedzi na globalne, długoterminowe wyzwania, przed którymi stoją społeczeństwa Polski i Europy.  Wychodząc na przeciw aktualnym wyzwaniom Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaaktulizowało Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej (PMDIB):

  • na PMDIB zostanie wpisanych 20 nowych propozycji przedsięwzięć w zakresie  infrastruktury badawczej;
  • założenia 5 obecnych na PMDIB przedsięwzięć zostaną zaktualizowane, zgodnie z propozycjami i modyfikacjami zgłoszonymi w ramach II etapu aktualizacji PMDIB.

[dt_gap height=”10″ /]

Zaktualizowana PMDIB zawiera 53 propozycje przedsięwzięć w wielu szeroko rozumianych dziedzinach nauki, tj.: nauki fizyczne i matematyczne – 14, nauki techniczne – 14, nauki o Ziemi i biologiczne – 11, zagadnienia interdyscyplinarne – 6, nauki medyczne i rolnicze – 6, nauki społeczne i humanistyczne – 2. 30 z nich to przedsięwzięcia krajowe, 23 natomiast ma charakter międzynarodowy. 13 spośród przedsięwzięć obecnych na PMDIB jest w fazie realizacji.

Umieszczenie propozycji przedsięwzięcia w zakresie infrastruktury badawczej na PMDIB nie stanowi promesy finansowania jego realizacji. Finansowanie budowy, a także przyszłego funkcjonowania przedsięwzięć umieszczonych na PMDIB odbywać się będzie zgodnie z procedurami przewidzianymi dla odpowiednich strumieni finansowych (budżet w części 28 Nauka lub fundusze strukturalne UE).

MNiSW przewiduje, że kolejna aktualizacja PMDIB zostanie ogłoszona na przełomie lat 2016/2017.

 

Lista przedsięwzięć umieszczonych na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej

 

Informacja za www.nauka.gov.pl