Projekty slajdów w PowerPoint powinny być zgodne z tym, jak ludzie się uczą. Istnieje ugruntowana wiedza, jak działają umysł i zmysły.

Kiedy przedstawiamy ilustracje i animacje słuchacz jest w stanie utrzymać tylko kilka zdjęć w pamięci roboczej w jednym czasie. Te obrazy odzwierciedlają jedynie fragmenty przedstawionego materiału, a nie są dokładną kopią prezentowanego tematu.

Kiedy prowadzimy narrację słuchacz jest w stanie utrzymać tylko kilka słów w pamięci roboczej w jednym czasie. Te słowa odzwierciedlają fragmenty przedstawionego materiału, a nie są dokładną kopią zaprezentowanego tematu.

Słuchacze, aby mogli zrozumieć prezentowany temat, zwracają uwagę na materiały, organizują je w spójną strukturę psychiczną i integrują je z ich wcześniejszą wiedzą.

Ludzie są aktywnymi przetwórcami, którzy szukają sensu prezentacji multimedialnych.

 

DSC_0375

Istnieje 5 zasad, które pomogą Ci w przygotowaniu prezentacji

Sposób działania umysłu ma trzy konsekwencje dla przygotowywania prezentacji w PowerPoint:

  1. Używając PowerPoint należy używać zarówno wizualnych, jak i werbalnych form prezentacji,
  2. Przeładowując slajdy informacjami łatwo przeciążyć systemy poznawcze ludzi,
  3. Prezentacje powinny pomóc uczącym się wybrać, uporządkować i zintegrować przedstawione informacje.

Zbiór zasad opartych na badaniach bierze te konsekwencje pod uwagę i może pomóc zmniejszyć obciążenie poznawcze podczas tworzenia prezentacji

 

Pomocne zasady opracowane przez Cliff Atkinsona, Richard E. Mayera to:

  1. Napisz jasny nagłówek
  2. Używaj sortowania slajdów
  3. Zmniejsz obciążenia wizualne
  4. Wizualizuj słowa
  5. Usuń każdy element, który nie wspiera idei

Aby dowiedzieć się, co trzeba zrobić, żeby zaprojektować efektywną prezentację, zachęcamy do przeczytania poniższego materiału.

Tworzenie prezentacji multimedialnych

 

Zapraszamy również do udziału w szkoleniu, podczas którego pod okiem specjalisty, w praktyce przećwiczą Państwo projektowanie efektywnej prezentacji. Dodatkowo dowiedzą się Państwo w jaki sposób określać jej zakres, żeby jak najlepiej dopasować wystąpienie do tematu i odbiorców. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu. Polecamy również artykuł o Prezi – alternatywnym dla PowerPointa narzędziu do tworzenia prezentacji multimedialnych..

 

 

Treść merytoryczna za www.mytoolkit.pl

Dodaj komentarz