W celu wsparcia lokalnej społeczności w poszukiwaniu i przygotowaniu propozycji rozwiązań dla ich problemów i potrzeb warto rozważyć zastosowanie metody design thinking.

Dlaczego akurat ta metoda?

Społeczeństwa stoją dziś w obliczu wspólnych wyzwań w zapewnieniu możliwie najlepszej jakości życia w sposób, który jest zrównoważony ekonomicznie. Design thinking oferuje wysoce skuteczną metodologię wykorzystania synergii współdziałania z obywatelami – na wszystkich szczeblach sektora publicznego i w tworzeniu polityk publicznych. Kraje takie jak Nowa Zelandia, Korea Południowa, Australia i Singapur przyswoiły już współtworzenie z obywatelami innowacyjnych rozwiązań dla instytucji publicznych, które są kluczem do wzrostu gospodarczego i konkurencyjności. Pojawiają się również pierwsze projekty w Europie.

W Polsce również jest możliwe dostosowanie zasad procesu design thinking do lokalnej specyfiki i przezwyciężenie typowych wad strukturalnych w tworzeniu polityk publicznych. Metoda design thinking (myślenie projektowe), zgodnie z którą zostaną przeprowadzone działania w projekcie, to proces, który łączy w sobie kreatywność i innowacyjność, skupiając się na potrzebach przyszłych odbiorców (np. użytkowników lub klientów). Powstaje w ten sposób praktyczne rozwiązanie, które jest atrakcyjne, bo skoncentrowane na człowieku. Sam proces design thinking porządkuje w kolejnych krokach narzędzia, które można wykorzystać do stworzenia genialnych rozwiązań. Następujące po sobie działania to: Odkryj, Określ, Kreuj pomysły, Twórz prototypy, Testuj. Pierwsze działania mają charakter analityczny i badawczy, który pozwala skupić się na potrzebach odbiorców przyszłych działań i pozwala definiować problemy od podstaw. Zamiast skoków prosto do drogich i ryzykownych wdrożeń, w ramach procesu projektowania testuje się rozwiązania począwszy od tanich, prostych prototypów, analizując ryzyko i modyfikując pomysły. Całość realizowana jest w otoczeniu odbiorców przyszłych działań przez kilkuosobowe zespoły, które wspierane są przez moderatora procesu wyznaczającego kolejne zadania.

Taki sposób pracy pozwala na wzrost partycypacji obywateli w sprawach publicznych. Na każdym kroku możliwe jest stosowanie szeregu narzędzi, które powodują, że proces design thinking posuwa się do przodu. Część z nich jest powszechnie stosowanych, jak np. badania etnograficzne, analiza raportów, mapa interesariuszy, burza mózgów, papierowe modele czy badanie użyteczności. Istnieje też wiele, które są mniej popularne i czasem nie posiadają jeszcze polskich nazw. Można tu wymienić np. personę, customer journey map, storyboard lub service blueprint.

 

Warto w tym miejscu również podkreślić, iż wykorzystanie design thinking może generować różne pomysły, również takie przy których nie jest konieczne finansowe wsparcie a np. organizacyjne lub będą związane jedynie z zaangażowaniem inicjatorów i społeczności lokalnej.Powinniśmy wspierać kreowanie inicjatyw odpowiadających na realne potrzeby mieszkańców dzielnicy. Wierzymy, że odpowiednie zastosowanie metody design thinking pomoże uzyskać powyższy oczekiwany stan.

 

Zainteresowanych metodą design thinking zapraszamy na nasze szkolenia poświęcone tej metodzie.

Dodaj komentarz